O MNIE

W życiu wiele rzeczy dzieje się obok, za zakrętem, za rogiem ulicy. Czasami coś ważnego jest tak bardzo blisko, a potrzeba lat by to zobaczyć, docenić i zrozumieć. Ktoś gdzieś, coś tworzy, powstają piękne przedmioty i tak naprawdę tylko przypadek pozwala zrozumieć, że to dotyczyć także nas. Wieloletnia praca w zawodach fotografa, dekoratora, malarza, komputerowca:) i prowadzenie różnych działań gospodarczych pozwoliły nam zdobyć potrzebne doświadczebnie i zaoowocowały powstaniem Studia Rzeżby i Ceramiki Unikatowej 'CELA37". To ważne mieć doświadczenie. Tworzenie ciekawych czy pięknych przedmiotów musi współgrać z rynkowym zimnym wyrachowaniem. Czy nam udało się połączyć wodę z ogniem? Staramy się i zgodnie jedziemy tym życiowym tandemem pośród różnych urokliwych Aniołow, Purcherii, Paluszków, Pierrotników, Damulek , Dam i Elegantów zawsze we frak odzianych. Ja - Dorota Urbaniak-Pełka i On - Jerzy Pełka. Od wielu lat wspólnie tworzymy przedmioty, które wędrują po świecie, ozdabiają i ciesza oko wielu, wielu ludzi.


Zwykle projekty prac powstają w naszej wyobraźni. Kiedy zaczynamy pracę nad projektem dążymy do znalezienia linii, kształtu a następnie koloru. Modelujemy ręcznie. W trakcie pracy zmieniamy, rozwijamy pomysł. To najbardziej frapująca część naszej pracy. Nieoczekiwanie powstają formy, które nigdy nie powstałyby w innym miejscu i czasie. Jest coś mistycznego w powoływaniu do życia aniołów czy pierrotów, kamionkowych postaci dam, patrzących wielkimi oczami na ten dziwny świat. Zaniepokojonych tym gdzie rzuci je los. To najbardziej ujmuje nas w pracy z tym materiałem jakim jest glina. Można w niej szkicować, rysować i zapamiętywać to co w sposób zupełnie magiczny rodzi się gdzieś w głowie pomiedzy zarysem włosów a uchem:) Zawsze jest czas aby coś poprawić, zmodyfikować, dodać lub odjąć. Czasami czas pomaga w ukształtowaniu ostatecznym formy i nadaniu jest końcowego kształtu.

Tak, jak nie ma dwojga takich samych osób, tak nie ma dwóch identycznych prac. Każdy przedmiot, jaki tworzymy jest niepowtarzalny i wyjątkowy. To jedna z różnic, jaką widzą odbiorcy naszych prac, wybierając pomiędzy rzeczami produkowanymi na skalę przemysłową a unikatowymi przedmiotami, które powołujemy do życia. To wszystko dzięki indywidualnemu podejściu do pracy oraz techniki, jaką stosujemy. Nakładane na siebie, jeden na drugi płat gliny z masy ceramicznej pozwalają uzyskać ciekawe i niepowtarzalne kształty.

Materiały, na których pracujemy, to najczęściej gotowe masy ceramiczne , czasami ulepszane, dostosowane do potrzeb każdej z prac oraz technik wykorzystywanych w procesie tworzenia. Masy szamotowe, fajansowe, porcelanowe, kamionkowe wymagające wysokich temperatur . Czasami dodajemy metal, drut, drzewo, fusingowane szkło, stosujemy kalkę, malujemy naszkliwnie, złocimy i platynujemy preparatami metali szlachetnych. Cały czas bawi nas eksperymentowanie w nowymi technikami i skrzętnie wykorzystujemy ciekawe efekty w nowych pracach.

Kolor. Często decyduje o wyrazie przedmiotu - kończy dzieło. Wybór barwy jest dosyć skomplikowany. Stosując niewłaściwe wybarwienie można popsuć cały efekt pracy.

Wypalanie – w zależności od potrzeb i technik zdobienia. Najczęściej prace poddawane są dwukrotnemu wypalaniu, ale bywają i takie prace, które potrzebują ich więcej. Proces tworzenia to jeden z najmilszych i zarazem, najgorszych momentów. Cieszymy się, że zaczynamy coś nowego i smucimi kiedy kończymy . Wiemy jednak, że znowu będziemy przechodzić radosne, twórcze niepokoje gdy zaczniemy nowy projekt. I tak to z nami jest......:)